Deutschland

Kdy máte v Německu nárok na dávky vázané na minimální zdroje?

Německo: Dávky sociální pomoci, příspěvky pro nevidomé a příspěvky na péči

Dávky sociální pomoci

Každá osoba, která není schopna zajistit si svou existenci vlastními prostředky, a to finančními (příjmy a majetkem) či fyzickými (schopností vykonávat výdělečnou činnost), nebo za pomoci třetích osob, může nárokovat sociální pomoc, jestliže má v současnosti bydliště v Německu.

Právní předpisy týkající se sociální pomoci zahrnují několik oblastí podle specifických situací, jichž se jednotlivé dávky týkají. Zde uváděné dávky jsou součástí z daní financovaného a ověřením majetkových poměrů podmíněného systému minimálních prostředků k zajištění důstojné životní úrovně pro osoby v nouzi, které jsou neschopny práce a které nemají dostatečný příjem k pokrytí potřeb jejich rodiny (Bedarfsgemeinschaft) nebo nezískávají dostatečnou podporu od jiných lidí. Zejména osoby mladší 65 let, jež nemohou zajistit své potřeby a které se nacházejí v dočasné pracovní neschopnosti, pobírají dávky spadající do pomoci k zajištění soběstačnosti (Hilfe zum Lebensunterhalt). Osoby, jež dosáhly 65 let věku, a osoby starší 18 let s úplnou a trvalou pracovní neschopností ze zdravotních důvodů mohou nárokovat podle potřeb vyplácený doplatek k důchodu ve stáří a v případě snížené výdělečné schopnosti (Grundsicherung im Alter und bei Erwerbsminderung). Nezaměstnané osoby, které jsou schopné práce a jsou bez prostředků, mohou požádat o minimální dávku pro uchazeče o zaměstnání (dávky v nezaměstnanosti II. typu / sociální příspěvky).

Každý člen způsobilé domácnosti má právo za sebe požádat o sociální pomoc. Celková částka se zvyšuje s velikostí rodiny. Pro účely výpočtu dávek se zohledňuje příjem a majetek žadatele a jejich manžela/ky či partnera/ky, kteří sdílejí společnou domácnost.

Příspěvky pro nevidomé a příspěvky na péči

Podle právních předpisů příslušných spolkových zemí mohou osoby postižené částečnou nebo úplnou slepotou za určitých podmínek pobírat příspěvky pro nevidomé a příspěvky na péči poskytované příslušnou spolkovou zemí (Landesblindengeld a Landespflegegeld). V některých spolkových zemích mohou o příspěvky na péči žádat rovněž osoby postižené hluchotou a osoby trpící určitými vážnějšími druhy zdravotního postižení. Nárok na tyto dávky je podmíněn trvalým nebo obvyklým bydlištěm v dané spolkové zemi.

Datum příspěvku: 28.06.2017, aktualizováno: 8.02.2020
Témata: Leben und Arbeiten in der EU, XI. Mindestsicherung

© Evropská unie, 2012