Německo

Kdy máte v Německu nárok na starobní dávky?

Německo: Starobní důchod a starobní dávky

Každá osoba pojištěná z titulu povinného důchodového pojištění (tj. všichni zaměstnanci a určité skupiny osob samostatně výdělečně činných s výdělkem přesahujícím minimální příjem) má nárok i na dávky v rámci starobního důchodového pojištění.

Starobní důchod je chápán jako odměna za práci odvedenou během pracovního života. Pro jeho pobírání musíte dosáhnout určitého věku a dovršit minimální dobu pojištění (obecná potřebná doba pojištění činí 5 let odvádění pojistného a náhradních dob).

Do výpočtu odpracované doby v délce 5, 15 a 25 let se zahrnují všechny kalendářní měsíce, kdy jste platili příspěvky, a doba výchovy dítěte mladšího 3 let.

Do odpracované doby v délce 35 let se zahrnují veškerá období zakládající nárok na důchod. To je třeba případ doby vzdělání a doby výchovy dítěte mladšího 10 let.

Jestliže si při dosažení důchodového věku přejete svou výdělečnou činnost pouze omezit, aniž byste tedy přestali zcela pracovat, můžete rovněž zažádat o částečný důchod a pobírat poměrně krácenou část důchodu (třetinu, polovinu nebo dvě třetiny plného důchodu). Můžete se také rozhodnout zatím o důchod nepožádat. Jestliže jste po dosažení věku 65 let nepožádali o pobírání starobního důchodu nebo jste zažádali pouze o částečný důchod, plný důchod, jenž vám bude později vyplácen, bude navýšen o částku ve výši 0,5 % měsíčně (6 % ročně) částky, o niž jste předtím nezažádali.

Řádný starobní důchod (Regelaltersrente)

Standardní důchodový věk se v letech 2012 až 2029 bude postupně zvyšovat až na 67 let, počínaje osobami narozenými v roce 1947.

U všech osob narozených po roce 1963 bude platit standardní důchodový věk 67 let. Bude stále možné, aby pojištěnci odešli do důchodu ve věku 65 let, aniž by se jejich důchod snížil, pokud dovršili 45 let povinného odvádění pojistného na základě zaměstnání a poskytování péče a doby výchovy dětí mladších 10 let.

Nejsou stanovena žádná omezení týkající se souběžného pobírání příjmu v určité výši a řádného starobního důchodu.

Předčasný důchod

Důchodový věk pro předčasný důchod bude upraven podle nového standardního důchodového věku. Žádná úprava se však neprovádí u postupně ukončovaných druhů důchodů; u těchto důchodů zůstává standardním důchodovým věkem 65 let. O předčasný důchod (ve snížené výši) lze požádat po dosažení věku 63 let a po 35 letech účasti na důchodovém pojištění.

O starobní důchod pro osoby s vážným postižením mohou zažádat pojištěnci, kteří dosáhli věku 65 let, na začátku vyplácení důchodu jsou uznáni jako osoby s vážným postižením a odpracovali 35 let. Předčasná výplata starobního důchodu ve snížené výši je možná již od věku 62 let.

Pojištěnci narození před datem 1. ledna 1952 mohou ve věku 63 let požádat o snížený starobní důchod, jestliže:

  • dovršili potřebnou dobu pojištění v délce 15 let,
  • přispívali na zákonné pojištění při výkonu zaměstnání po dobu 8 let během posledních 10 let před začátkem důchodu,
  • jsou na začátku důchodu nezaměstnaní,
  • byli po dosažení věku 58 let a 6 měsíců nezaměstnaní po dobu celkem 52 týdnů nebo pracovali na částečný pracovní úvazek z důvodu věku (Altersteilzeitarbeit) po dobu nejméně 24 měsíců před začátkem důchodu.

Jako náhrada za delší dobu vyplácení důchodu se důchod snižuje o 0,3 % za každý měsíc čerpání důchodu před dosažením standardního důchodového věku (v případě starobního důchodu pro osoby s těžkým zdravotním postižením věku 65 let).

Pro horníky existují zvláštní ustanovení. Mohou pobírat starobní důchod po dosažení věku 60 let a po odpracování 25 let.

Starobní důchod žen

Ženy mají nárok na starobní důchod po dosažení věku 60 let, pokud mohou doložit povinné pojištění přesahující dobu 10 let po dosažení 40 let věku. Odpracovaná doba zakládající nárok na důchod je 15 let. Nicméně pojištěné ženy narozené v roce 1952 a později již o tento starobní důchod žádat nemohou.

Datum příspěvku: 26.06.2017, aktualizováno: 6.02.2020
Témata: Život a práce v EU, Sociální zabezpečení, VI. Starobní důchod a starobní dávky

© Evropská unie, 2012