Deutschland

Dlouhodobá péče: Co je kryto?

Dlouhodobá péče v Německu: Věcné dávky, peněžité dávky

Kromě zákonného nároku na poradenství týkající se péče, který mají všechny osoby, věcné dávky zahrnují zejména:

▪ poskytování domácí péče a pomoci v domácnosti prostřednictvím ambulantních center nebo jednotlivých pečovatelů,

▪ paušální platbu nákladů na ústavní péči, včetně krátkodobé péče (Kurzzeitpflege).

(Pro kategorii III činí výše věcných dávek 1 550 EUR a pro tzv. případy nouze 1 918 EUR.)

Výše těchto dávek závisí na stupni odkázanosti a je stanovena zákonem. Kromě toho existují doplňkové dávky k doplnění domácí péče, jako je úlevová péče (Verhinderungspflege), krátkodobá péče (Kurzzeitpflege), jakož i denní a noční péče (Tages-und Nachtpflege).

Dávky na domácí péči lze rovněž doplnit pomůckami a zařízením usnadňujícími poskytování péče nebo domácí činnosti nebo opatřeními pro zlepšení životních podmínek.

Dodatečné dávky na péči jsou k dispozici osobám s rozsáhlými všeobecnými potřebami péče (např. osobám s demencí, mentálně postiženým osobám a osobám s duševním onemocněním).

Dávky mají neomezené trvání, dokud jsou plněny podmínky nároku.

Peněžité dávky

Jestliže si osoba, která potřebuje péči, přeje zajistit péči sama, může požádat o příspěvek na péči pro přiměřené zajištění nutné základní péče a pomoci v domácnosti. Výše této dávky se liší podle stupně závislosti. Pro kategorii III činí 700 EUR.

Peněžité a věcné dávky lze kombinovat: jestliže osoba, která potřebuje péči, požádá o věcné dávky jen částečně, má nárok i na výplatu úměrné části příspěvku na péči. Kromě nároku na denní péči má dotčená osoba 50% nárok na příslušnou věcnou dávku na péči nebo příspěvek na péči.

Existuje svobodný výběr mezi věcnými a peněžitými dávkami. Dávky mají neomezené trvání, dokud jsou plněny podmínky nároku.

Datum příspěvku: 28.06.2017, aktualizováno: 25.01.2020
Témata: Leben und Arbeiten in der EU, Regelungen zur Arbeitnehmerfreizügigkeit

ec.europa.eu