Švýcarsko

Kdy máte ve Švýcarsku nárok na dávky v invaliditě?

Švýcarsko: Dávky v invaliditě

Invalidita

Invaliditou rozumíme úplnou nebo částečnou neschopnost výkonu výdělečné činnosti, okteré se předpokládá, že bude trvalá nebo dlouhodobá. Za neschopnost výkonu výdělečné činnosti se považuje jakékoli úplné nebo částečné omezení schopnosti pojištěného získávat na vyváženém trhu práce výdělek, pokud toto omezení plyne z fyzického, mentálního nebo psychického postižení a přetrvává po absolvování léčby a rehabilitace. Invalidita může vzniknout dědičně, po nemoci nebo po úrazu.

Pojištění pro případ invalidity, ve stáří a ve prospěch pozůstalých je založeno na třech pilířích.

První pilíř

První pilíř tvoří státní pojištění a obsahuje důchodové a pozůstalostní pojištění (AHV-AVS) a pojištění pro případ invalidity (IV-AI). Důchody vyplácené z těchto dvou pojištění jsou určeny ke krytí základních životních potřeb. V některých případech je možné pobírat nepříspěvkové doplňkové dávky (PC) zaručující minimální prostředky. První pilíř je povinný pro všechny, kdo ve Švýcarsku trvale pobývají a/nebo vykonávají výdělečnou činnost. Znamená to, že kromě zaměstnanců platí povinnost pojistit se i pro osoby samostatně výdělečně činné a ekonomicky neaktivní. Výjimku tvoří osoby, které podmínky pro povinné pojištění splňují pouze po určitou kratší dobu.

Osoby, které vykonávají výdělečnou činnost, jsou povinny hradit příspěvky od 1. ledna roku, který následuje po dovršení věku 17 let. Povinnost hradit příspěvky platí i pro osoby ekonomicky neaktivní, a to od 1. ledna roku, který následuje po dovršení věku 20 let. Abyste měli nárok na dávky v invaliditě, musíte příspěvky hradit alespoň po dobu 3 let. O dávky lze žádat od 18 let věku (až do věku odchodu do důchodu).

Švýcarští občané a občané členských států Evropského hospodářského prostoru, kteří žijí ve třetím státě, se mohou pojistit dobrovolně, jestliže bezprostředně předtím byli povinně pojištěni v systému AHV-AVS/IV-AI po dobu nejméně 5 po sobě jdoucích let.

Druhý pilíř

Druhý pilíř, který tvoří zaměstnanecké pojištění na stáří, ve prospěch pozůstalých a pro případ invalidity, doplňuje pilíř první a společně mají zajistit udržení předchozí životní úrovně.

Osoby pojištěné v rámci povinného zaměstnaneckého pojištění jsou povinně pojištěny v systému AHV-AVS a mají povinnost hradit příspěvky z příjmů z výdělečné činnosti s tím, že existuje určitá spodní a horní hranice ročního platu. Penzijní ústavy mohou ve svých předpisech stanovit dávky, které překračují povinné minimum. Mohou pojistit i plat nižší, než je spodní hranice, nebo vyšší, než je hranice horní (až do určitého platového stropu).

Od 1. ledna roku, který následuje po datu, kdy dovršili 17 let, jsou zaměstnanci povinně pojištěni pro případ invalidity a úmrtí, pokud jejich roční plat vyplácí jeden zaměstnavatel. Po dovršení věku 24 let jsou kromě invalidity a úmrtí povinně pojištěni i důchodově. Nezaměstnaní jsou také pojištěni pro případ invalidity a úmrtí, ovšem za omezujících podmínek.

Každý zaměstnavatel, na jehož zaměstnance se vztahuje povinnost pojištění, musí být přihlášen u pojišťovací instituce zapsané do oficiálního rejstříku penzijních institucí.

Výjimka platí například pro zaměstnance, jejichž zaměstnavatel nemá povinnost hradit příspěvky v rámci prvního pilíře, osoby zaměstnané na dobu určitou nepřesahující 3 měsíce, osoby se stupněm invalidity nejméně 70 % a některé členy rodiny zemědělce, kteří pracují v jeho podniku.

Nepovinné pojištění je určeno pro zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné, kteří se neúčastní pojištění povinného.

Třetí pilíř

Třetí pilíř obsahuje nepovinné individuální pojištění určené ke krytí dalších individuálních potřeb. Pojistnou smlouvu nebo smlouvu o spoření za účelem pobírání dávek invalidního a starobního důchodu a dávek při úmrtí je možné uzavřít u pojišťovacích společností, bankovních institucí nebo ústavů životního pojištění.

Datum příspěvku: 21.01.2021, aktualizováno: 22.01.2021
Témata: Leben und Arbeiten in der EU, Soziale Sicherheit, V. Leistungen bei Invalidität

© Europäische Union, 2013