Schweiz

Sociální zabezpečení ve Švýcarsku - Obecné informace (CZ)

Švýcarsko: Sociální zabezpečení - Obecné informace, organizace a financování

Švýcarské zdravotní pojištění zahrnuje povinné pojištění zdravotní péče (krytí nákladů spojených s poskytováním péče v případě nemoci, mateřství a v případě úrazu) a dobrovolné pojištění zakládající nárok na denní dávky.

Pojištění pro případ úrazu nebo nemoci z povolání se vztahuje na veškeré úrazy a nemoci z povolání. Pro zaměstnance je povinné a pro osoby samostatně výdělečně činné je nepovinné. Osobám, které nejsou pro případ úrazu pojištěny podle zákona o úrazovém pojištění, je zdravotní péče v případě úrazu poskytována v rámci zdravotního pojištění.

Ochrana ve stáří, v invaliditě a ochrana pozůstalých je založena na systému veřejného důchodového pojištění (základní federální pojištění), které se vztahuje na všechny obyvatele. Toto pojištění doplňuje zaměstnanecké důchodové pojištění, z něhož je část pro určité příjmové kategorie povinná a pro ostatní nepovinná, přičemž v druhém případě si zaměstnavatel může vybrat (zaměstnanecké pojištění). Kromě toho existuje systém soukromého spoření, na které jsou poskytovány pobídky (individuální soukromé pojištění). Souhrnně tyto systémy tvoří tzv. tři pilíře švýcarského důchodového pojištění.

Rodinné dávky v odvětví zemědělství jsou spravovány na federální úrovni. V ostatních odvětvích se řídí právními předpisy jednotlivých kantonů a federálním harmonizačním předpisem. 

Pojištění pro případ ztráty zaměstnání je povinné pro zaměstnance.

Sociální pomoc

Sociální pomoc, která je záchrannou sítí pro osoby v nouzi, obvykle spadá do pravomoci kantonů a výkon této pravomoci zajišťují obce. Sociální pomoc je tak v podstatě rozdělena na 26 různých systémů podle jednotlivých kantonů, čímž vznikají značné rozdíly. Určitou míru harmonizace těchto dávek zajišťují doporučení Švýcarské konference sociálních institucí (CSIAS).

Datum příspěvku: 27.03.2020, aktualizováno: 25.11.2020
Témata: Život a práce v EU, Sociální zabezpečení, I. Obecné informace

© Evropská unie, 2012